Skip to content

32 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block1087
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,131
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
37%
Improvement Value:$295,900
63%
Total Assessment$469,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,932+3.8%
2024$15,350+4.0%
2023$14,763+1.6%
2022$14,537-4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6279, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1954