Skip to content

1207 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Date
Sep 13, 1976

Property Information

Block1087
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,846
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
40%
Improvement Value:$254,200
60%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+3.8%
2024$13,886+4.0%
2023$13,355+1.6%
2022$13,151-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954