Skip to content

24 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block1087
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
42%
Improvement Value:$238,200
58%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,975+3.8%
2024$13,464+4.0%
2023$12,949+1.6%
2022$12,751-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$426,000

To:

Sq Ft1,966DeedBook 20200, Page 3219

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5149, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1954