Skip to content

125 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block1109
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,812
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$236,100
56%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+3.8%
2024$13,762+4.0%
2023$13,235+1.6%
2022$13,033-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20150, Page 85641

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5494, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1958