Skip to content

130 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block1111
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,812
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
41%
Improvement Value:$241,300
59%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+4.5%
2024$13,281+4.0%
2023$12,773+1.6%
2022$12,578-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 12460, Page 2112

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5389, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1958