Skip to content

39 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block1111
Lot133
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,478
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
47%
Improvement Value:$162,800
53%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+3.8%
2024$10,072+6.7%
2023$9,437+1.6%
2022$9,289-12.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 20210, Page 25289

Property Built

Built

Year Built: 1927