Skip to content

626 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block1111
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,209
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
42%
Improvement Value:$196,100
58%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,529+3.8%
2024$11,108+4.0%
2023$10,683+1.6%
2022$10,520+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,209DeedBook 20220, Page 71666

Property Built

Built

Year Built: 1948