Skip to content

656 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$81,500
Last Sale Date
Apr 15, 1999

Property Information

Block1111
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
39%
Improvement Value:$243,000
61%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,432+3.8%
2024$12,941+4.0%
2023$12,446+1.6%
2022$12,256+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,500

To:

Sq Ft1,574DeedBook 5611, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1955