Skip to content

12 Chestnut TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block1111
Lot164
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
47%
Improvement Value:$182,900
53%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,432+3.9%
2024$11,005+4.1%
2023$10,574+1.6%
2022$10,409-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927