Skip to content

31 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block1130
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,400
43%
Improvement Value:$213,300
57%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,676+3.8%
2024$12,213+4.0%
2023$11,745+1.6%
2022$11,566-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 12393, Page 5984

Property Sale

Sale
$379,500
DeedBook 6294, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1929