Skip to content

19 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 31, 1991

Property Information

Block1130
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,400
46%
Improvement Value:$189,000
54%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,602+3.9%
2024$11,168+4.1%
2023$10,732+1.6%
2022$10,564-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 5172, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1929