Skip to content

146 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block1263
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,400
41%
Improvement Value:$212,900
59%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+3.9%
2024$11,276+4.1%
2023$10,835+1.6%
2022$10,666-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5175, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1935