Skip to content

1 Barnes PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Feb 15, 2007

Property Information

Block1131
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,900
44%
Improvement Value:$193,400
56%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,747+3.8%
2024$11,317+4.0%
2023$10,884+1.6%
2022$10,718-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12037, Page 831

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5605, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1930