Skip to content

47 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block1131
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,309
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
38%
Improvement Value:$256,100
62%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+3.8%
2024$12,768+4.0%
2023$12,280+8.8%
2022$11,291-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 20220, Page 1563

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,309DeedBook 20200, Page 23049Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 20180, Page 54436Recorded6/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965