Skip to content

5 Barnes PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block1131
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,425
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
44%
Improvement Value:$175,300
56%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+3.8%
2024$10,317+4.0%
2023$9,922+1.6%
2022$9,771-10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5947, Page 652

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4910, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1930