Skip to content

201 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$703,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block1141
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,571
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,300
39%
Improvement Value:$264,700
61%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,653+3.8%
2024$14,118+4.0%
2023$13,578+1.6%
2022$13,370-5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$703,000

To:

DeedBook 20250, Page 9018

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft1,571DeedBook 20230, Page 59552Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$458,500

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 20190, Page 49833Recorded5/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952