Skip to content

5 Arcadia CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2009

Property Information

Block1141
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,272
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
45%
Improvement Value:$227,100
55%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,961+3.8%
2024$13,451+4.0%
2023$12,937+1.6%
2022$12,739+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951