Skip to content

23 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block1141
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,374
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
40%
Improvement Value:$246,400
60%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,877+3.8%
2024$13,369+4.0%
2023$12,858+1.6%
2022$12,662+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 20250, Page 61375

Property Sale

Sale
$296,200

To:

Sq Ft1,374DeedBook 12546, Page 6946

Property Built

Built

Year Built: 1951