Skip to content

27 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Sep 28, 1979

Property Information

Block1141
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
52%
Improvement Value:$147,300
48%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+3.8%
2024$10,131+4.0%
2023$9,743+1.6%
2022$9,595-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500

To:

Sq Ft1,182DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951