Skip to content

9 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1141
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,500
44%
Improvement Value:$224,600
56%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,605+3.8%
2024$13,108+4.0%
2023$12,607+1.6%
2022$12,414+10.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5571, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1951