Skip to content

31 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block1141
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
55%
Improvement Value:$136,600
45%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+3.8%
2024$9,817+4.0%
2023$9,442+1.6%
2022$9,297+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 12452, Page 4082Recorded8/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951