Skip to content

47 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block1141
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,600
42%
Improvement Value:$250,200
58%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,511+3.8%
2024$13,981+5.5%
2023$13,251+1.6%
2022$13,049+16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 12317, Page 2632

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5976, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1951