Skip to content

30 Elizabeth CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$94,900
Last Sale Date
Jun 14, 1974

Property Information

Block1143
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,748
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
35%
Improvement Value:$372,700
65%
Total Assessment$575,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,514+3.8%
2024$18,801+4.0%
2023$18,082+1.6%
2022$17,806-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$94,900

To:

Sq Ft2,748DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974