Skip to content

127 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Nov 15, 1978

Property Information

Block1411
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,440
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
49%
Improvement Value:$245,900
51%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,244+3.8%
2024$15,650+4.0%
2023$15,052+1.6%
2022$14,822-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 4625, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1973