Skip to content

16 Gordon CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block1141
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,994
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
39%
Improvement Value:$255,600
61%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,189+3.8%
2024$13,670+4.0%
2023$13,147+1.6%
2022$12,946-5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967