Skip to content

31 Brookdale RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block1172
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,600
47%
Improvement Value:$264,400
53%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,824+3.8%
2024$16,209+4.0%
2023$15,589+1.6%
2022$15,351+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 5524, Page 341

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5015, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1940