Skip to content

31 Newell DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block1177
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,147
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
47%
Improvement Value:$314,900
53%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,193+3.8%
2024$19,454+4.0%
2023$18,710+1.6%
2022$18,425+9.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5096, Page 769

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1936