Skip to content

29 Stone StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block913
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage883
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
39%
Improvement Value:$199,200
61%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,075+3.8%
2024$10,670+4.0%
2023$10,262+1.6%
2022$10,105+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft883DeedBook 20191, Page 15285

Property Built

Built

Year Built: 1948