Skip to content

59 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 22, 1984

Property Information

Block1173
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,294
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
57%
Improvement Value:$183,300
43%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,372+3.8%
2024$13,847+4.0%
2023$13,317+1.6%
2022$13,114+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,294DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931