Skip to content

61 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 5, 1985

Property Information

Block1173
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,929
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
48%
Improvement Value:$265,500
52%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,353+3.8%
2024$16,719+4.0%
2023$16,080+1.6%
2022$15,834+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,929DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931