Skip to content

60 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block1173
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,628
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
56%
Improvement Value:$186,200
44%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,470+3.8%
2024$13,941+4.0%
2023$13,408+1.6%
2022$13,203-1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 20240, Page 77338

Property Built

Built

Year Built: 1931