Skip to content

103 Demarest AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 17, 1991

Property Information

Block1266
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,326
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
48%
Improvement Value:$208,100
52%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,437+3.9%
2024$12,936+4.1%
2023$12,432-0.5%
2022$12,488-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5173, Page 346

Property Sale

Sale
$187,600
DeedBook 4989, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1929