Skip to content

61 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2022

Property Information

Block1176
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
53%
Improvement Value:$212,800
47%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,373+3.8%
2024$14,811+4.0%
2023$14,244+1.6%
2022$14,027-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935