Skip to content

55 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block1176
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
54%
Improvement Value:$207,900
46%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+3.8%
2024$14,650+4.0%
2023$14,090+1.6%
2022$13,875-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 5437, Page 247

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 5038, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1936