Skip to content

57 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$410,999
Last Sale Date
Dec 29, 2010

Property Information

Block1176
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,226
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
47%
Improvement Value:$268,700
53%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,269+3.8%
2024$16,637+4.0%
2023$16,001+1.6%
2022$15,757+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,999

To:

Sq Ft2,226DeedBook 12304, Page 7917

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 12143, Page 7553

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935