Skip to content

50 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Sep 26, 1977

Property Information

Block1177
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,221
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
61%
Improvement Value:$153,600
39%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,114+3.9%
2024$12,626+4.1%
2023$12,133+1.6%
2022$11,944-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932