Skip to content

70 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block1177
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,500
58%
Improvement Value:$173,900
42%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,090+3.8%
2024$13,575+4.0%
2023$13,056+1.6%
2022$12,857-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 12232, Page 5445

Property Sale

Sale
$2,025,000
DeedBook 5869, Page 671

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4942, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1934