Skip to content

60 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block1177
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,610
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
56%
Improvement Value:$188,900
44%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+3.8%
2024$14,030+8.0%
2023$12,993+1.6%
2022$12,787-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 20220, Page 87023

Property Built

Built

Year Built: 1935