Skip to content

115 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Jan 24, 1989

Property Information

Block1178
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,928
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
58%
Improvement Value:$177,300
42%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,324+3.8%
2024$13,801+4.0%
2023$13,273+1.6%
2022$13,070-3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932