Skip to content

96 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block1188
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
51%
Improvement Value:$237,800
49%
Total Assessment$480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,299+3.8%
2024$15,703+4.0%
2023$15,102+1.6%
2022$14,871+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20230, Page 36263

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20160, Page 60671Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5908, Page 83

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5277, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1931