Skip to content

100 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block1201
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
46%
Improvement Value:$254,100
54%
Total Assessment$467,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,844+3.8%
2024$15,265+4.0%
2023$14,681+1.6%
2022$14,457+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20170, Page 39460

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12075, Page 1427

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955