Skip to content

72 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block1201
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,200
49%
Improvement Value:$208,800
51%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,873+3.8%
2024$13,366+4.0%
2023$12,855+1.6%
2022$12,659-3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956