Skip to content

1428 Broad StBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$1,287,013
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block1201
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
91%
Improvement Value:$15,600
9%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+3.8%
2024$5,990+4.0%
2023$5,761+1.6%
2022$5,673+8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,287,013

To:

DeedBook 20200, Page 76735

Property Sale

SaleMulti
$932,657

From:

To:

DeedBook 20190, Page 42592Recorded5/8/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN