Skip to content

77 Golf RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block1202
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,447
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,600
42%
Improvement Value:$289,300
58%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,923+3.8%
2024$16,304+4.8%
2023$15,558+1.6%
2022$15,320+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,447DeedBook 12313, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1956