Skip to content

85 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$736,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block1202
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
51%
Improvement Value:$204,100
49%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+3.8%
2024$13,520+4.0%
2023$13,003+1.6%
2022$12,804-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$736,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20220, Page 66000

Property Sale

Sale
$419,900

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20180, Page 34137Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 5460, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1956