Skip to content

32 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block1203
Lot94
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
49%
Improvement Value:$216,000
51%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+3.8%
2024$13,833+4.0%
2023$13,304+1.6%
2022$13,101-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5651, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1954