Skip to content

19 Alexander AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block1324
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,694
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,100
41%
Improvement Value:$240,900
59%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+3.8%
2024$13,399+4.0%
2023$12,886+1.6%
2022$12,690+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5046, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1947