Skip to content

48 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Aug 24, 1995

Property Information

Block1203
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,600
48%
Improvement Value:$224,000
52%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,640+3.8%
2024$14,105+4.0%
2023$13,565+1.6%
2022$13,358-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5381, Page 712

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5038, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1954