Skip to content

31 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block1204
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
44%
Improvement Value:$263,800
56%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,980+3.8%
2024$15,396+4.0%
2023$14,807+1.6%
2022$14,581+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5476, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1954