Skip to content

18 Olive StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block123
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage1,917
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
17%
Improvement Value:$327,000
83%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+3.8%
2024$12,912+4.0%
2023$12,418+1.6%
2022$12,228-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900

To:

Sq Ft2,958DeedBook 20160, Page 89221

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5282, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5015, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1917